Silikoni akuariumi

Shishe silikoni e bardhë

Pa dyshim, silikoni për akuariumet është një element bazë që duhet të kemi në dorë për çdo eventualitet, domethënë, nëse papritmas shfaqet një rrjedhje në akuariumin tonë dhe fillon të humbasë ujin. Silikoni është produkti më i mirë që do të gjejmë për ta riparuar, pasi është krejtësisht i papërshkueshëm nga uji dhe, nëse është i përgatitur posaçërisht, nuk dëmton shëndetin e peshkut tonë.

Në këtë artikull ne do të shohim se çfarë silikoni mund të përdorim në akuariumin tonë, markat dhe ngjyrat e tij më të mira dhe madje ku të blini produktet më të lira. Gjithashtu, nëse jeni të interesuar për të gjithë këtë temë të akuariumeve DIY, ne gjithashtu ju rekomandojmë që të lexoni këtë artikull tjetër rreth ndërtimin e akuariumit tuaj të ujit të kripur.

Silikoni më i rekomanduar i akuariumit

Për të mos bërë një gabim në zgjedhjen, më poshtë kemi përpiluar drejtpërdrejt disa nga silikonet më të rekomanduara të akuariumit me të cilat nuk do të keni asnjë problem:

Pse silikoni i akuariumit është i veçantë dhe nuk mund të përdorni vetëm ndonjë silikon?

Importantshtë e rëndësishme të zgjidhni një silikon që nuk është i dëmshëm për peshqit

Silikoni i akuariumit është një material shumë i dobishëm si për riparimin e një akuariumi të vjetër ose të dëmtuar ose montimin e një të ri, si dhe për ngjitjen ose fiksimin e pjesëve dhe dekorimeve. Edhe pse ka produkte të tjera që përmbushin të njëjtin funksion, silikoni është, pa dyshim, më i përdoruri, pasi është një produkt i bazuar në silikon dhe aceton që i reziston temperaturave ekstreme, duke e bërë atë ideal. Nga rruga, ky material nuk funksionon në akuariumet akrilikë, por ato duhet të bëhen prej qelqi.

Megjithatë, jo të gjithë silikonët e disponueshëm në treg janë të sigurt për përdorim në një akuarium, pasi ato përfshijnë disa kimikate ose fungicide që mund të ndikojnë në shëndetin e peshkut tuaj. Edhe pse, në parim, nëse etiketa thotë "100% silikoni" është një shenjë se është e sigurt, është më mirë të zgjidhni një produkt të krijuar posaçërisht për përdorim në akuariume.

A është silikoni neutral i përshtatshëm për akuariumet?

Një akuarium i madh

Ne mund ta ndajmë silikonin në dy grupe të mëdha, ose acetike ose neutrale. Në rastin e parë, është një silikon që lëshon acide dhe ka një erë shumë karakteristike, të ngjashme me uthullën. Mund të prekë disa peshq dhe mbi të duhet më shumë kohë për tu tharë.

Silikoni neutral, nga ana tjetër, nuk lëshon asnjë lloj acidi, nuk erë dhe thahet shpejt. Në parim, mund ta përdorni për një akuarium, megjithëse është shumë më e rekomandueshme që të blini një silikon specifik për ta përdorur në këtë kontekst, pasi përbërësit mund të ndryshojnë midis prodhuesve. Silikonet speciale janë të destinuara posaçërisht për përdorim në akuariume, kështu që nuk do të merrni ndonjë frikë të papritur.

Ngjyrat silikoni të akuariumit

Xhami i thyer shkakton rrjedhje

Përderisa silikoni që blini është i veçantë për akuariumet, domethënë, atë mos mbani asnjë kimikate që mund të jetë e rrezikshme për jetën e peshkut tuaj, zgjedhja e një ngjyre ose një ngjyre tjetër në silikon është thjesht një kriter estetik. Më të zakonshmet (edhe pse ka të tjera, të tilla si gri ose kafe) janë ngjyrat e bardha, transparente ose të zeza silikoni.

Blanca

Edhe pse është padyshim ngjyra silikoni më klasikeSilikoni i bardhë zakonisht nuk duket shumë mirë në akuariume pikërisht për shkak të ngjyrës së tij (megjithëse gjërat ndryshojnë nëse akuariumi juaj ka një kornizë të bardhë, natyrisht). Mund ta përdorni për të vulosur figurat në bazën e akuariumit.

i tejdukshëm

Ngjyra silikoni më e rekomanduar për akuariumet është, pa dyshim, transparente. Jo vetëm që nuk do të ketë rëndësi se çfarë ngjyre është akuariumi juaj, por do të përzihet mirë në ujë dhe gotë. Mund ta përdorni për të ngjitur ndonjë gjë ose për të kryer ndonjë riparim, falë ngjyrës së tij joekzistente vështirë se do të vini re asgjë.

Negra

Silikoni i zi, si në rastin e bardhë, është një produkt që do të varet nga shijet tuaja dhe ngjyra e akuariumit tuaj. Siç thonë yajas, e mira e së zezës është se ajo është një ngjyrë shumë e vuajtur, me të cilën gjithashtu mund të jetë një opsion i mirë nëse doni të fshehni diçka ose ngjitni dekorime në një zonë të errët, siç është sfondi.

Si të aplikoni saktë silikonin e akuariumit

Peshku në fund të një akuariumi

Silikoni shkon shumë mirë për të riparuar akuariumet, por nuk mund ta zbatoni ashtu siç është, përkundrazi, duhet të merrni parasysh një sërë situatash dhe si të veproni:

 • P.sh. nëse keni blerë një akuarium të dorës së dytë, sigurohuni që nuk ka çarje dhe, nëse ka, riparojini ato së pari me silikon.
 • Bettershtë më mirë se zbrazni akuariumin para se të vazhdoni, meqenëse sipërfaqja ku silikoni do të aplikohet duhet të jetë e pastër dhe e thatë dhe, përveç kësaj, do të duhet të thahet.
 • Në rast se nuk doni të zbrazni të gjithë akuariumin, mund ta zbrazni derisa çarja të mbetet në sipërfaqe, edhe pse në këtë rast do të duhet të jini jashtëzakonisht të kujdesshëm që të mos hidhni silikon të lëngshëm në ujë (Siç mund ta imagjinoni, ne nuk e rekomandojmë fare).
 • Nëse shkoni në riparoni një gotë që ishte riparuar më parë me silikon, pastroni mbetjet e vjetra me një thikë të dobishme dhe aceton. Thani mirë para se ta riparoni.
 • Silikoni që aplikoni nuk ka pse të ketë flluskaPërndryshe ato mund të shpërthejnë dhe të shkaktojnë një rrjedhje tjetër.
 • Në mënyrë të ngjashme, nëse do të bashkoni dy copa qelqi me silikon, sigurohuni që ka material midis të dyjave. Nëse gota është në kontakt me një gotë tjetër mund të plasë nëse zvogëlohen ose zgjerohen për shkak të një ndryshimi të temperaturës.
 • Riparimi i brenda jashte në mënyrë që silikoni të mbushë krisjen plotësisht.
 • Së fundi, le të thahet për aq kohë sa të keni nevojë.

Sa kohë duhet të lejohet që silikoni në një akuarium të thahet?

Një rezervuar shumë i vogël peshku

Që të funksionojë siç duhet, siç ju kemi thënë, do të duhet ta lini silikonin të thahet në mënyrë perfekte, përndryshe do të jetë sikur të mos keni bërë asgjë. Prandaj, është shumë e rëndësishme që të respektoni procesin e tharjes së këtij produkti, i cili ka tendencë të jetë midis 24 dhe 48 orëve.

Markat më të mira silikoni të Akuariumit

Peshku që noton

Në treg gjejmë një shumë shenja silikoni, kështu që gjetja e atij që është ideale për akuariumin tonë mund të jetë mjaft aventurë. Kjo është arsyeja pse ne do të shohim më të rekomanduarit në listën e mëposhtme:

ulliri

Silikonet Olivé janë a klasike në botën e ndërtimit. Linja e saj për akuariumet dallohet për tharjen e shpejtë, ngjitjen dhe elasticitetin e mirë. Përveç kësaj, ata i rezistojnë plakjes shumë mirë, kështu që produkti do të zgjasë shumë vite duke bërë punën e tij. Ashtu si të gjithë silikonët e këtij lloji, ky produkt është i pajtueshëm për ngjitjen e xhamit.

rubson

Kjo markë interesante reklamon se produkti i saj, veçanërisht i drejtuar për akuariumet, është rezistente ndaj presionit të ujit dhe të pajtueshme me akuariumet me ujë të kripurMe Transparentshtë transparente dhe, pasi është e pajtueshme me xhamin, mund të riparoni akuariume, rezervuarë peshku, serra, dritare ... përveç kësaj, i reziston rrezeve UV nga llambat, kështu që nuk do të humbasë aderimin.

SOUDAL

SOUDAL spikat për të qenë një produkt transparent dhe ideal për akuariumet, e cila reklamohet si veçanërisht rezistente ndaj ndryshimeve të temperaturës. Punon vetëm për ngjitjen e xhamit në xhami, si shumica e silikoneve, dhe nuk mund të pikturohet. Ka një nivel ngjitjeje shumë të mirë.

Orbasil

Gjëja e mirë për produktet e kësaj marke është se, përveç që janë krijuar posaçërisht për akuariumet, kanula ka një kanulë të integruar që mund të vendoset në shumë pozicione të ndryshme, e cila është ideale për të riparuar çarjet më të vogla dhe për të mos pasur nevojë të përdorni armën. Plus, ajo thahet shpejt dhe parandalon të gjitha llojet e rrjedhjeve.

Wurt

Dhe ne përfundojmë me një markë tjetër shumë e rekomanduar, e cila jo vetëm që prodhon silikone që synojnë akuariumet, por gjithashtu përdoret shumë në fushën profesionale. Silikoni Wurth dallohet për tharjen shumë shpejt, nuk bëhet i shëmtuar me kalimin e kohës, i reziston temperaturave të larta dhe të ulëta dhe është shumë ngjitës. Sidoqoftë, do të duhet të jeni të kujdesshëm gjatë tharjes dhe ta mbani silikonin në temperaturën e treguar në shishe.

Everbuild

Kjo markë tregtare Specialist i produkteve DIY Ka një silikon shumë, shumë të mirë për akuariumet. Ato dallohen për kohën e tharjes së shpejtë, si dhe janë të pajtueshme jo vetëm me xhamin, por edhe me aluminin dhe PVC. Transparentshtë transparente, nuk përmban fungicide dhe është e lehtë për t'u aplikuar, duke e bërë atë një opsion shumë të rekomanduar.

Kefreni

Silikoni transparent nuk lë gjurmë

Silikoni special për akuariumet e kësaj marke gjithashtu mund të përdoret jashtë, pasi është rezistent ndaj ujit dhe motit. Ka një erë të pranueshme, është shumë elastike dhe në përgjithësi ngjitet shumë mirë në xhami, duke e bërë atë të përshtatshme për riparimin ose ndërtimin e akuariumeve.

Ku të blini silikon akuariumi më të lirë

Ka një shumë vende të ndryshme ku mund të blejmë silikon akuariumi, meqenëse shitja e tij nuk është e kufizuar në dyqanet e kafshëve shtëpiake, por është gjithashtu e mundur ta gjeni në vende të specializuara në DIY dhe ndërtim.

 • Para së gjithash, në Amazona do të gjeni një numër mbresëlënës të markave silikoni. Përveç kësaj, mund të konsultoheni me opinionet e përdoruesve të tjerë për të gjetur dhe zgjedhur silikonin që i përshtatet më së miri nevojave tuaja. Dhe nëse e keni kontraktuar funksionin Prime, do ta keni në shtëpi në një kohë të shkurtër.
 • Leroy Merlin Nuk ka një larmi dërrmuese, në fakt, në faqen e tij në internet ka vetëm dy silikone specifike për akuariumet e markave Orbasil dhe Axton. Gjëja interesante është se mund të kontrolloni nëse është në dispozicion në dyqanin fizik, diçka shumë e dobishme për të dalë nga një nxitim.
 • Në qendrat tregtare si ndërprerje Ata gjithashtu kanë disa marka silikoni në dispozicion, megjithëse nuk specifikohet nëse ato janë për akuariume. Sidoqoftë, mund të shikoni specifikimet dhe të zgjidhni nëse do ta blini atë fizikisht ose në internet përmes Marketplace -it të tij, një opsion shumë interesant.
 • En Bricomart ata kanë një ngjitës unik për akuariumet, të paktën në internet, nga marka Bostik. Ashtu si në erbs të tjera të ngjashme, mund të kontrolloni disponueshmërinë në dyqanin që është më afër jush, ta merrni ose ta blini në internet.
 • Më në fund në Bauhaus Ata gjithashtu kanë një silikon të vetëm, transparent, specifik për akuariumet dhe terrariumet, të cilat mund t'i gjeni në internet dhe në dyqanet e tyre fizike. Punon shumë e ngjashme me faqet e internetit të tjera DIY, pasi mund të porositni në internet ose ta blini në dyqan.

Silikoni për akuariumet është një botë e tërë që, pa dyshim, duhet të kontrollohet në mënyrë që të mos kapemi në befasi kur akuariumi ynë ka një rrjedhje. Na tregoni, a ju ka ndodhur ndonjëherë? Çfarë eksperience keni pasur me silikonin? A ju pëlqen një markë specifike?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.