Pastrues uji akuariumi

Një peshk që noton në ujin e kristaltë

Një pastrues uji akuariumi është një ndihmë e madhe për ta mbajtur ujin të pastër dhe pa atë ndjenjën e reve që kaq të shëmtuar dhe kaq shumë probleme shëndetësore mund të shkaktojnë peshqit tanë. Këto produkte janë të shpejta dhe shumë të lehta për t'u përdorur, megjithëse ato kanë një numër konsideratash për t'u marrë parasysh.

Prandaj, Në këtë artikull ne do të flasim për atë që është pastruesi i ujit në akuarium, përveçse t'ju tregojmë se si funksionon, si ta përdorni ose sa kohë duhet për të punuar, plus disa truke për ta mbajtur ujin tuaj të pastër. Siç e dini, uji është një element jetësor në akuariume, kështu që ne gjithashtu ju rekomandojmë që të lexoni këto artikuj të tjerë kondicioner uji akuariumi o çfarë uji të përdorim në akuariume.

Çfarë është sqaruesi i ujit të akuariumit

Një pastrues uji akuariumi është një lëng me të cilin mund të eliminoni ndjenjën e papastërtisë në ujin e akuariumit tuaj duke eleminuar grimcat e pranishme në ujë dhe që shkaktojnë atë "re". Këto grimca mund të hyjnë në ujë për një sërë arsyesh, për shembull:

 • La ushqyerja e tepërt, e cila mund të shkaktojë që ushqimi i pangrënshëm peshku juaj të shkrihet në ujë (në këtë rast uji do të duket sikur gota është e ngrirë).
 • El polvo që lëshon zhavorrin.
 • L algat (Ky mund të jetë problemi nëse akuariumi ka një prekje të gjelbër). Këto mund të fillojnë të rriten nga një sërë arsyesh, të tilla si shumë dritë ose shumë lëndë ushqyese.
 • Prezenca e minerale tretur në ujë, të tilla si fosfate ose hekur, të cilat do të bëjnë që uji të duket gri ose kafe.
 • ndonjë dekoratë boja e të cilit po venitet ngadalë.
 • Ndoshta edhe ajo ndjenjë e papastërtisë shkaktohet nga a sistemi i filtrimit me probleme (në këtë rast, natyrisht, do të duhet të pastroni ujin dhe të riparoni sistemin e filtrit).

Si funksionojnë sqaruesit

Algat e bëjnë ujin të ndotur dhe e bëjnë atë të gjelbër

Në rast se uji në akuariumin tuaj duket i paqartë, do të duhet të ndërmerrni hapa për ta pastruar atë jo vetëm për arsye estetike.por sepse mund të jetë i rrezikshëm për peshkun tuaj. Prandaj, një nga hapat e parë është përdorimi i një pastruesi uji.

Operacioni është mjaft i thjeshtë, pasi ajo që bën ky lëng është të shkaktojë një reaksion kimik që grumbullon grimcat që bëjnë që uji të duket i ndotur derisa të jenë mjaft të mëdha për të qëndruar në fund të akuariumit ose për t'u bllokuar nga filtri. Procesi, për aq sa është e mundur, është mjaft i shpejtë, pasi duhen vetëm disa orë për të pastruar ujin.

Si të përdorni sqaruesin

Peshqit kanë nevojë për ujë shumë të pastër për të jetuar

Ne ju kujtojmë se gjithmonë duhet të ndiqni udhëzimet e produktit për të shmangur frikën dhe për të marrë rezultatin më të mirëMe Çdo markë ka dozën e vet, megjithëse të gjithë funksionojnë në një mënyrë të ngjashme:

 • Sigurohuni që juaji algat dhe bimët trajtohen dhe se produkti që do të përdorni është i sigurt për ta. Nëse do t'i trajtoni, prisni 24 orë para se të përdorni pastruesin.
 • Rregulloni PH e ujit në 7,5.
 • Rrini në dozën e produktit për litra ujë të treguar (shumica ju lejojnë të përdorni kapakun e njehsorit dhe të merrni parasysh litrat e ujit dhe ngurtësinë e kësaj për dozën). Nëse e teproni, mund të dëmtoni ose vrisni peshkun dhe madje ta bëni ujin më të ndotur.
 • Derdhni produktin me kujdes në ujë.
 • Lëreni filtrin të funksionojë derisa uji të duket i pastër.
 • Disa produkte ju lejojnë të përsërisni dozën derisa uji të jetë plotësisht i pastër, megjithëse do të duhet të siguroheni që kanë kaluar 48 orë midis dozave.

Sa kohë duhet për të hyrë në fuqi

Normalisht pastruesit e ujit janë mjaft të shpejtë, edhe pse kjo varet nga produkti. Në mënyrë tipike, a Mesatarisht 72 orë (domethënë tre ditë) për të marrë një ujë të pastër dhe të pastër.

Udhëzues për blerje

Pastruesit e ujit janë a Lloji mjaft specifik i produktit, por ato gjithashtu kanë shumë specifikime që duhet të merrni parasysh kur e blini, pasi ka shumë modele në dispozicion. Prandaj, këshillohet të mendoni për sa vijon:

Lloji i akuariumit

Disa sqarues janë i përshtatshëm vetëm për akuariumet e ujërave të ëmbla, ndërsa të tjerët kanë për qëllim veçanërisht akuariumet e mbjella ose me ujë të kripur. Po kështu, disa nuk punojnë në ujin që nuk është filtruar, pasi ato përbëhen nga grumbullimi i grimcave për t'i kapur ato në filtër. Prandaj, duke marrë parasysh llojin e akuariumit që kemi është jetike në mënyrë që të mos vidhosim dhe ngarkojmë peshqit tanë.

Në fakt, ka kaq shumë lloje sqaruesish saqë mund të gjejmë edhe drejtuar pellgjeve, sipas stinëve ...

Nevojat (vetja dhe akuariumi)

Pastruesit e ujit pastrojnë ujin

Në mënyrë të ngjashme, ne duhet të shikojmë dhe të mendojmë për nevojat tona dhe, natyrisht, ato të akuariumit. Kështu, ne mund të zgjedhim një produkt që thjesht ofron sqarimin e ujit ose diçka shumë më të plotë, pasi ka disa që ofrojnë shumë më tepër mundësi, të tilla si korrigjimi i niveleve të ushqyesve ose oksigjenit, i cili mund të jetë një ide e mirë nëse keni nevojë për një ndihmë shtesë.

Gjithashtu, ka sqarues që janë më të shpejtë se të tjerët, diçka që duhet të keni parasysh nëse do ta përdorni një herë, në rast urgjence ose herë pas here për ta mbajtur ujin të pastër.

çmim

Në mënyrë të ngjashme, çmimi do të ndikojë në atë që ne kërkojmëMe Sqaruesit më të thjeshtë janë më të lirë, ndërsa ata me shtesa të tjera kanë një çmim më të lartë. Një ide e mirë mund të jetë llogaritja e asaj që është më e mira për ne para se të blini ndonjë gjë.

Si të veproni për të pasur ujë të pastër kristalor në akuarium? Truke

Dekorimet mund të rrjedhin bojë që e bën ujin të ndotur

Mbajtja e ujit në akuariumin tuaj të pastër dhe të pastër kristal nuk është jashtëzakonisht e vështirë, edhe pse kërkon një seri detyra të përsëritura që duhet të kryeni herë pas here, por kjo do të ketë një ndikim shumë pozitiv në jetën e peshkut tuaj. Për shembull:

 • Ushqeni ato mjaftueshëm për të parandaluar që ushqimi të shpërbëhet në ujë dhe ta bëjë atë të ndotur.
 • I pastër me një rrjet mbetjet që lundrojnë herë pas here në ujë.
 • Vakum zhavorrin çdo herë në mënyrë që të mos lëshojë pluhur.
 • Mbaje popullatë adekuate e peshkut- Mos keni shumë ose akuariumi do të ndotet më shpejt.
 • Mbaje akuarium i pastër.
 • Shkoni duke bërë uji ndryshon rregullisht (me ndryshime prej 10 deri në 15% të ujit në javë, për shembull).
 • Sigurohuni që sistemi i filtrit funksionon mirë dhe pastrojeni kur është e nevojshme.

A mund të përdor pastruesin e ujit në një akuarium me breshka?

Jo, mos e përdorni kurrë sqaruesin në një akuarium me breshka. Këto produkte janë të dizajnuara vetëm për peshqit, të cilët mund të dëmtojnë specie të tjera.

Sindroma e re e akuariumit

Dy peshq që notojnë në fund të një akuariumi

Në rast se keni instaluar një akuarium të ri, Uji mund të jetë i paqartë dhe ju mendoni se është i ndoturMe Sidoqoftë, në këto raste është më mirë që ekosistemi të përshtatet me situatën e tij të re. Uji duket i paqartë për shkak të organizmave mikroskopikë, të tillë si bakteret, që vijnë nga vende si pluhuri i peshkut, ushqimi ose bimët. Normalisht, pasi bakteret të vendosen, uji bëhet përsëri kristal i qartë. Prandaj, nëse keni një akuarium të ri, këshillohet të prisni një javë para se të shtoni ndonjë substancë kimike siç janë pastruesit e ujit.

Ku të blini sqarues të lirë të ujit në akuarium

Një sqarues i mirë i ujit të akuariumit jo shumë e vështirë për tu gjetur, megjithëse ndonjëherë në varësi të vendit ku shkojmë do të gjejmë më shumë ose më pak modele, për shembull:

 • En AmazonaPadyshim, është vendi ku do të gjejmë larminë më të madhe të modeleve, kështu që nëse kemi nevojë për diçka shumë specifike, ose një markë specifike, është vendi më i përshtatshëm për tu parë së pari. Përveç kësaj, ata kanë pak nga gjithçka, përfshirë markat më të mira ose më të famshme, të tilla si Tetra, JBL, Flubal, Seachem ...
 • En dyqanet e kafshëve shtëpiake Ashtu si Kiwoko dhe Zooplus nuk do të gjeni aq shumëllojshmëri, edhe pse ato janë shumë të përshtatshme nëse rekomandohen nëse e dini se çfarë do të kërkoni ose keni nevojë për ndihmë, për të cilën gjëja më e këshillueshme është të vizitoni një nga dyqanet e tyre fizike , ku do të gjeni ndihmë profesionale. Përveç kësaj, faqet e internetit kanë tendencë të kenë programe besnikërie dhe oferta interesante që mund t'ju kursejnë në planin afatgjatë.
 • Ndërsa në dyqan DIY si Leroy Merlin, në të cilën ka një seksion të vogël për kafshët shtëpiake, nuk do të gjeni më shumë sqarues sesa ato që synojnë pishina ose pellgje ku nuk jetojnë qenie të gjalla.

Peshq portokalli që notojnë tufa

Shpresojmë se ju kemi ndihmuar të kuptoni funksionimin e pastruesit të ujit të akuariumit, një produkt shumë i dobishëm si për t'u përdorur në një mënyrë specifike ashtu edhe për ta mbajtur ujin të pastër. e akuariumit tonë dhe, kështu, se është më e bukur dhe e këndshme për peshqit tanë. Na tregoni, a keni përdorur ndonjëherë një sqarues? Si ishte përvoja juaj? A na rekomandoni një markë specifike?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.