Krapi

Krapi

Kur bëhet fjalë për t'u interesuar për të blerë një larmi të caktuar peshqish për të shtuar në akuariumin tonë, një gamë gjigante racash hapet para nesh, madhësitë, ngjyrat e të cilave, me të vërtetë janë të ndryshme. Sidoqoftë, brenda këtij diversiteti të pasur, ekziston një peshk që qëndron mbi pjesën tjetër për shkak të karakteristikave që e kanë bërë atë të popullarizuar. Ne flasim për Tendat, një nga peshk me ujë të ftohtë më të zakonshmet

Karakteristikat e peshkut të krapit

Krapi i Përbashkët (Ciprinus carpio) e ka origjinën nga kontinentet evropiane dhe aziatike. Shtë një nga peshqit e ujërave të ëmbla më rezistent dhe i përshtatur më mirë vendit ku jetoniKjo është arsyeja pse ajo ka arritur të pushtojë praktikisht çdo cep të planetit dhe ka fituar "privilegjin" e hyrjes në listën e 100 specieve të huaja më të dëmshme pushtuese në botë sipas Bashkimit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës.

Zakonisht, mostrat e të rriturve arrijnë një gjatësi që ndryshon midis 60 dhe 90 centimetra, dhe një peshë që është rreth 9 kilogramë.

Ti e di sa jeton nje peshk tende e madhe? Estimatedshtë vlerësuar se disa ekzemplarë, nëse gëzojnë kushte të caktuara gjatë jetës së tyre, mund të arrijnë 1.2 metra dhe peshojnë 40 kg, dhe të kalojnë moshën 60 vjeç, pothuajse asgjë! Ata gjithashtu do të mbijetojnë në ujëra të ndenjur dhe pak të njelmët për sa kohë që këto janë në një interval temperaturash midis 17 dhe 24 ºC.

Peshk krapi

Ata janë kryesisht gjithëngrënës, dhe dieta e saj përbëhet nga bimë ujore, insekte, krustace të vogla, etj. Sezoni i shumimit fillon në pranverë dhe zhvillohet në ujëra të cekëta dhe të dendura.

Femrat shkojnë të shtrihen Vezë 300.000 e cila, në varësi të temperaturës së ujit, mund të çelë pas 3-4 ditësh.

Si meshkujt ashtu edhe femrat arrijnë pjekurinë seksuale në moshën 4 vjeç. Megjithëse, a priori, nuk ka ngjyra shumë të dukshme, në Kinë dhe, më saktësisht në Japoni, ata arritën përmes mbarështimit të robëruar të krijonin një larmi të re ose race të ngjyrave të ndritshme dhe të gjalla, me përmasa më të vogla, e njohur si Koi.

Peshk Kois

Peshku Koi

Koi, ndryshe nga speciet e tjera motra, suksesi i të cilave ka ardhur nga sektori i gjuetisë dhe peshkimit, janë bërë të njohura si kafshë shtëpiake. Si një kuriozitet, Koi në japonisht do të thotë "dashuri" ose "dashuri", dhe shumimi i këtyre kafshëve u rrit ndjeshëm në fillim të shekullit të XNUMX-të, kur pellgjet koi japoneze në të cilat krapi shumëngjyrësh solli bukurinë u bënë shumë të famshme. Dhe spektakolarizmi . Aq më shumë, saqë këto pellgje u përhapën në vende të ndryshme jashtë territorit aziatik, madje edhe shifra e prodhues profesionist i krapit.

Si të kujdesemi për Kois ose Krapin tonë?

Siç u përmend më lart, Kois janë bërë peshku i brendshëm në mënyrë ekselencë. Aq më shumë, saqë është më e rekomanduara për të gjithë ata që fillojnë me këtë hobi të mrekullueshëm dhe që duan të provojnë një specie që kërkon pak kujdes, është e mrekullueshme si nga pamja ashtu edhe nga ngjyra, dhe kjo është një garanci e suksesit në akuariumet e tyre dhe pellgjeve.

Peshqit e krapit ose Kois kanë një predikim për pjesët e mesme ose të poshtme nga vendi ku ndodhen, gjithmonë duke u ngjitur në sipërfaqe në mënyrë që të ushqehen. Ata mund të jetojnë në grupe të vogla, me deri në një total prej 6-7 individë. Sigurisht, duhet theksuar se nganjëherë ato mund të shfaqin një karakter të dhunshëm, veçanërisht me specie më të vogla. Kjo rrethanë theksohet në ato akuariume të vogla dhe të populluara dendur, në të cilat është e lehtë të vëzhgosh se si këta peshq kanë probleme agresiviteti. Prandaj, nuk është e këshillueshme t'i vendosni në rezervuarë të vegjël peshqish, siç janë ato tipike të rrumbullakëta, ose në ato akuariume ku bashkëjetojnë me një numër të madh ekzemplarësh. Kjo gjithashtu do ta bëjë zhvillimin tuaj sa më të mirë. Hapësira është jetike për këta peshq, dhe për këtë arsye rekomandohen akuariume e barabartë ose më e madhe se 90 litra ujë.

Temperatura e ujit nuk duhet të jetë një problem i madh, pasi ne tashmë kemi vërejtur se këto kafshë përshtaten shumë mirë me kushtet klimatike. Edhe pse, duke pasur parasysh zgjedhjen, këto çadra të vogla ata e tolerojnë më mirë të ftohtin, për sa kohë që është e moderuar, sesa nxehtësia, pasi temperaturat e larta mund të çojnë në mungesa të oksigjenit në ujë që, logjikisht, do të bëheshin vdekjeprurëse për qiramarrësit e saj. Ka pasur raste në pellgje në të cilat këto kafshë të vogla kanë duruar edhe ngricat.

Sa i përket ushqimit, tashmë është thënë se ata janë omnivorë (më afër mishngrënësve), kështu që mos u çmendni. Me ushqim në formë thekon që e gjejmë në çdo ndërmarrje e specializuar në kafshë, mjafton. Por nëse duam që ata të gëzojnë një dietë më të pasur dhe më të larmishme, ne mund t'i furnizojmë me disa ushqim i gjallë si larva të vogla të insekteve që përdoren për peshkim. Përveç kësaj, ndonjë shtesë e perimeve nuk dëmton kurrë, madje edhe siguron perime natyrore, në të cilën ne do të vëzhgojmë se si ata vetë marrin kafshime të vogla. Duhet ta dini se në dimër, Kois dhe krapi i vogël kalojnë në një proces letargji, në të cilën aktiviteti i tij zvogëlohet ndjeshëm, gjë që nënkupton një rënie të metabolizmit dhe, rrjedhimisht, në oreksin e kafshës. Nëse vëzhgojmë se kur e ushqeni, ai nuk e konsumon ushqimin ose e bën atë në sasi shumë të vogla, nuk këshillohet të këmbëngulni, aq më tepër të shqetësoheni, pasi që ngrënia e tepërt mund të sjellë pasoja fatale.

Një çështje tjetër shumë e rëndësishme është filtrimi i ujit. Filtrimi i thënë në akuariumin ose pellgun tonë duhet të bëhet në një i jashtëm. Nëse peshqit tanë janë në një akuarium të vogël pa filtër, ne duhet të bëjmë ndryshime të shpeshta të ujit, pasi kjo specie gjeneron një sasi të madhe mbeturinash që zhvlerëson shumë cilësinë e oksigjenit të ruajtur në ujë. Ne ju rekomandojmë që të vini bast për një filtër të jashtëm si keto.

Varietetet dhe speciet e peshqve të Krapit

velinë

Në treg na ofrohet një larmi e gjerë e llojeve të peshqve të krapit për akuariumin tonë. Pavarësisht se janë e njëjta specie, ka shumë speciet e peshqve Tendë në të cilën ngjyrat dhe format zakonisht janë shumë të ndryshme. Njihet si "Kometa Amerikane" Varietyshtë varieteti më i përhapur sepse kërkon kujdesin më të vogël. Finët e tyre nuk janë aq të zgjatur dhe trupi i tyre është më i hollë. Ai ndiqet nga "Ryukin" o "Bishti i velit", e cila ka pendë mjaft të gjatë dhe trup të shëndoshë. Shumë të ngjashme me këtë të fundit janë "Lutja" dhe "Kreu i luanit", megjithëse këto specie mbajnë papila cefalike shumë karakteristike. Këta të tre, siç themi, janë më të përhapurit, por shumë të tjerë me shumë bukuri mund t'u shtohen atyre.

Artikulli i lidhur:
Legjenda e peshkut Koi

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Liz sifuentes dijo

  Unë kam dy çadra si portokalli në imazhin e parë, vetëm që nuk janë portokalli, janë argjend, problemi është që njëra prej tyre po bëhet e kuqe dhe nuk e di pse, nëse është sëmundje apo ushqim, çadra tjetër është e njëjta ngjyrë argjendi

  1.    DIEGO dijo

   Përshëndetje Liz.
   Në parim, kjo specie është krap, jo krap, ato kanë shumë të përbashkëta, por ato janë shumë të ndryshme nga njëra-tjetra. Për shembull, vini re se një krap nuk ka fare zbokth dhe ato nuk janë me ngjyrë. Nga ana tjetër, karpina po dhe ato janë gjithashtu lloje me ngjyra të ndryshme dhe madje kanë dy bishta, ato janë tipike për Kinën. në fakt ato janë ngritur për konsum njerëzor.
   Edhe krapi, por është ndryshe ... gjithsesi do të përpiqem t’i përgjigjem pyetjes tuaj.
   Duhet të keni parasysh se të gjithë peshqit në robëri duhet të kenë oksigjen të mjaftueshëm në ujë, është e nevojshme që të përpiqeni të oksigjenoni ujin me mjete elektrike (pajisje).
   Ndonjëherë mund të jetë edhe ushqimi që nuk është i plotë.
   Uji i rubinetit është i keq për shkak të tepërt të gëlqeres dhe klorit.
   Sugjerim: ndërroni pellgun dhe përpiquni të ndryshoni ushqimin, gjithashtu ju këshilloj të konsultoheni me një specialist dhe jo me këdo që thotë se e di.

 2.   DIEGO dijo

  Krapi i përbashkët është një nga kafshët që mundësisht pak njerëz kanë pasur mundësinë për të parë në një madhësi të jashtme. PRANOJ SE ISSHT AN KAFSH Q TH ARRINI KA ARRITUR PASTAVE T V ISSHTIR T BESOJ

  1.    Annette alvarez dijo

   Përshëndetje, unë jam një akuarel me titull, unë ju them se golfhis ose peshk i artë, qofshin kometë apo bisht i shpërndarë, janë kryqe gjenetike. Ju mund të blini një ekzemplar me karakteristika dhe ngjyra të caktuara, për ta ndryshuar me kalimin e kohës mund të ndryshojë morfologjinë dhe ngjyrën e tij, pasi që ngjyra është marrë nga prindërit dhe paraardhësit e tyre. Likeshtë si në lutje që ka disa metamorfozë që e bën atë të rritet shumë e madhe dhe mund të pengojë shikimin. Në këtë rast, duhet të kryhet ndërhyrja kirurgjikale dhe të hiqet teprica. Unë kam bërë disa natyrisht kur jam nën anestezi dhe bëhet në një tryezë jashtë ujit me masat e duhura paraprake. Në të gjithë ata kam qenë totalisht i suksesshëm. Unë gjithashtu mund të marr një cist në disa pjesë të trupit i cili është më delikat për tu hequr me më shumë rreziqe. Shpresoj që ky rishikim t'ju shërbejë. Unë jam nga Uruguai, çdo pyetje në shërbimin tuaj. Me respekt Anetën

 3.   DIEGO dijo

  Liz, mos harro që temperatura e ujit duhet të jetë e ulët dhe pellgu më i madh dhe me përbërësit përkatës për jetëgjatësinë e saj.
  Të fala.

  1.    Horace Paez dijo

   Unë fluturoj peshk për ciprinide, ka shumë variante të krapit dhe barbës, në një jetë normale dhe jo të majmur për peshkimin e krapit një krap mund të arrijë 30 kg. Janë 47 por ata janë tashmë të trashë (për shkak të boilis). Në fytyrë mund të shihni fotot e mia të disa specieve të mëdha. facebook com / flyfishingsevilla

 4.   Lodhës dijo

  Liz: pa diskredituar përgjigjet e mëparshme mund të ketë disa arsye, nuk e di se sa vjeç janë peshqit tuaj, por nëse janë më pak se 3 vjeç ka diçka shumë të rëndësishme për tu marrë parasysh pasi është shumë normale, si në rasti i krapit të zakonshëm ose koi si në peshkun e kuq në pothuajse të gjitha varietetet e tij nga lindja deri në rreth 3 vjeç, ndryshimet e vazhdueshme të ngjyrës janë krejtësisht normale, shumë herë kam zgjedhur peshq të vegjël x ngjyra, por në shumicën e rasteve ngjyra ndryshon deri në më vonë 3 vitet e jetës së tij, dhe në rastin tim personal shumica dërrmuese tentonte të merrte ngjyra të kuqërremta ose plotësisht portokalli

 5.   Lodhës dijo

  3 shembuj, një e verdhë me aketas dhe mbrapa e zezë, unë përfundoj plotësisht portokalli, portokalli me fin të zezë sot është plotësisht portokalli, portokalli me një vijë të zezë në mes të trupit, sot është praktikisht e gjitha e zezë përveç një portokalli të fortë që ruhet në kokë, 3 janë karasi ose (peshku i kuq) i varietetit të zakonshëm që është i preferuari im

 6.   korrik dijo

  Pershendetje kam nje peshk me gjeresi te larte dhe 1 d te gjate 0.40m D 030 CN D
  MUND T P V PNISH PESHKU TP KRAPIT Një Fqinj i Jepi Tashmë KE KA Pishinë të plotë me të dhe hanë ushqim për macet

 7.   Patrick dijo

  Përshëndetje, sapo bëra një pellg 2000 litra afërsisht dhe bleva 6 peshq krapi, por për një javë që i kam pasur ata kanë lëvizur shumë pak, i kam ushqyer një herë në ditë me ushqim për koy. A është normale që ata të jenë kaq të qetë? si një fakt shtesë në qytetin tim Santiago de Kili ka 14 gradë në ditë dhe rreth 7 gradë gjatë natës, ne jemi në vjeshtë.

 8.   facundo dijo

  Unë jam nga qyteti i Bahia Blanc në jug të pvcia të Bs As, Argjentinë ... pyetja ime ka të bëjë me ushqimin e krapit në dimër, e di që në vende si Spanja i peshkojnë me të ftohtë të madh, këtu kam provuar dhe Unë nuk kam qenë në gjendje për të marrë ndonjë ... dyshimi im është nëse ka mundësi të jetë në gjendje për të peshkut të tyre apo është e pamundur, faleminderit shumë tashmë

 9.   Ana Lilia dijo

  Përshëndetje, unë kam një peshk si ai të verdhën që thonë se është koi i artë dhe dua të di nëse rritet shumë

 10.   kukull dijo

  Sa gjene ka krapi në kromozomin 1?

 11.   John dijo

  Unë do të doja të dija nëse ata kishin peshk krapi kilian për shitje, ai që ekziston në digën kiliane

 12.   RAUL RAMOS dijo

  Çfarë mund të ndodhë nëse i vendos në një pishinë të papërdorur, ka ujë të ndenjur për 4 vjet, kam provuar PH, dhe është e përsosur, ata më thanë të vendos një aerator, sepse nuk ka një filtër, pishina ka rreth 5000 litra, është me më pak se gjysmën e pishinës.

 13.   Lorena dijo

  Mirëmëngjesi, unë kam një pellg me krap të bollshëm, duhet të bëj riparime në pellg kështu që do të duhet t'i heq ato, do të doja rekomandime se çfarë lloji të rezervuarit duhet t'i lokalizoja ndërsa kryej riparimet e pellgut dhe sa është koha maksimale e rekomanduar.

 14.   David bravo moral dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija nëse peshku im koi dëmton llojet e tjera të peshkut sepse është se një tjetër nga peshqit e mi me fytyrë luani po vdes dhe nuk e di pse. Faleminderit.

 15.   Denis dijo

  Përshëndetje, peshqit e krapit kanë nevojë për oksigjen

 16.   Denis dijo

  Përshëndetje, peshqit e krapit kanë nevojë për oksigjen, peshku im noton shumë dhe në sipërfaqe dua të di nëse i duhet që të mund ta ndihmojë, nuk më pëlqen që kafshët vuajnë edhe pse është peshk.