6 ide për të dekoruar një akuarium

Fihgura si dekorim për një akuarium

Ka një shumë dekorime që janë ide të shkëlqyera për të dekoruar një akuarium, nga shkëmbinj ose shkopinj deri tek figurat klasike me gjoks dhe zhytës ose më imagjinues, si ananasi ku jeton SpongeBob.

Megjithatë, Nuk ka të bëjë vetëm me zgjedhjen e dekorimeve që na pëlqejnë më shumë për akuariumin tonë, por edhe për njohjen e atyre që nuk mund t'i vendosim, si dhe të dish të pastrosh ato dhe disa këshilla për dekorimin. Ne do t'i mbulojmë të gjitha këto në këtë artikull. Përveç kësaj, ne ju rekomandojmë që të lexoni këtë postim tjetër dekorimin e pjesës së poshtme të akuariumit tonë në rast se doni më shumë ide.

Idetë për të dekoruar akuariumin tuaj

Fundet ranore janë më të mira për disa peshq

Pa dyshim, dekorimi i një akuariumi mund të jetë një nga aktivitetet më argëtuese, meqenëse ne mund të ndriçojmë pamjen e akuariumit tonë dhe ta dëbojmë atë duke qenë një vend i thjeshtë me katër zhavorr dhe një bimë plastike të tharë. Përkundrazi, në treg kemi shumë mundësi:

Zhavorr ose rërë

Baza e çdo akuariumi, fjalë për fjalë, është zhavorr ose rërë, e cila vendoset në pjesën e poshtmeMe Ndërsa zhavorri vjen në formën e gurëve (me një pamje më natyrale ose me ngjyrë, dhe me madhësi të ndryshme), rëra është e përsosur për ata peshq që kanë tendencë të varrosen në të ose të kalojnë pjesën më të madhe të kohës në fund në habitatin e tyre. Natyrore , si ngjala.

Megjithatë, ndonjëherë zhavorri është zgjidhja më e mirëveçanërisht për komoditetin tonë. Për shembull, një nga pengesat më të mëdha të rërës është se pastrimi i saj është shumë i rëndë dhe se ka tendencë të arrijë kudo, kështu që ju do të duhet ta zëvendësoni atë më shpesh.

Përveç kësaj, rekomandohet shumë që të zgjidhni materiale natyrore, meqenëse nëse janë sintetikë ose qelqi nuk do të lejojnë që flora e mirë bakteriale (mos harroni, jetike për akuariumin) të dalë aq lehtë.

Shkrimet

Nëse doni t'i jepni akuariumit tuaj një prekje fshatar, mund të zgjidhni shkrimet. Ka shumë trungje gënjeshtrash për sytë e lidhur në dyqanet e kafshëve shtëpiake ose Amazon që imitojnë shumë mirë natyrën, dhe, përveç kësaj, duke qenë sintetike ato nuk kalbet, kështu që ata mund të sigurojnë strehim të pacaktuar për peshqit tuaj.

Edhe pse është e mundur të përdorni dru natyral në një akuarium, duhet të jeni jashtëzakonisht të kujdesshëm, pasi është një çështje shumë e ndjeshme. Disa lloje druri, për shembull, lëshojnë acide në ujë që mund të vrasin peshkun tuaj. Shumica gjithashtu notojnë, kështu që do t'ju duhet t'i trajtoni së pari ose t'i mbështillni në fund me një gur, për shembull. Kështu, nuk rekomandohet që të përdorni dru që keni mbledhur vetë, pa mësuar për varietetin dhe pa marrë parasysh nëse kanë përdorur pesticide.

bimët

Bimët Ato janë një nga idetë më klasike për të dekoruar akuariumin tonëMe Ato mund të jenë artificiale ose natyrore, siç do të shohim më poshtë.

Bimë artificiale

Pa dyshim ato janë më të lehtat për tu kujdesur (kryesisht sepse nuk kërkojnë kujdes). Përveç kësaj, ata kanë tendencë të kenë ngjyra më të gjalla dhe ofrojnë strehë për peshqit tuaj pa pasur frikë se do të ndikojnë negativisht në shëndetin e tyre. Plus, ata nuk vdesin ose kalben, gjë që mund të lëshojë grimca në ujë që rrisin nivelin e azotit, gjë që mund të stresojë dhe të sëmuret peshqit tuaj.

Bimë natyrale

Një trung me vrima që peshku të fshihet

Edhe pse ato nuk rekomandohen shumë për fillestarët, bimët natyrore gjithashtu kanë përparësitë e tyreMe Për shembull, i kujdesur mirë për lëshimin e oksigjenit kur përdorni CO2, diçka që rekomandohet gjithmonë për peshqit tuaj (mbani mend se ata kanë nevojë për oksigjen për të jetuar). Sidoqoftë, kur blini bimë natyrale sigurohuni që ato të vijnë në një kavanoz të sterilizuar, në mënyrë që të mos gjeni hajdutë, siç janë kërmijtë, që mund të pushtojnë akuariumin tuaj.

Gurët

Gurët, si shkrimet, janë një nga klasikët për të dekoruar çdo akuarium. Mund t'i gjeni në shumë vende dhe, në këtë rast, përdorimi i gurëve natyrorë nuk është aq i rrezikshëm sa ai i trungjeve. Megjithatë, për t'u siguruar që ato janë të sigurta për t'u përdorur, zhytini në ujë për disa ditë dhe më pas kontrolloni që pH nuk ka ndryshuar.

Një test tjetër për të kontrolluar që guri që keni zgjedhur për akuariumin tuaj nuk përmban acide që mund të vrasin peshkun tuaj, shumë më shpejt, është derdhni pak uthull në gurMe Nëse nuk bëni asgjë, guri është i sigurt. Nga ana tjetër, nëse flluska, përmban acide, kështu që nuk duhet ta shtoni në akuarium. Ky test mund të bëhet edhe me acid klorhidrik, por është shumë më i rrezikshëm (ju them nga përvoja: motra ime, e cila është gjeologe, një herë la një shishe të plotë me ujë dhe unë gati sa nuk vdiqa).

Një rezervuar peshku me bimë artificiale

Dekorime artificiale

Dekorimet artificiale shiten në shumë vende dhe, më e mira nga të gjitha, janë plotësisht të përgatitura për t'u zhytur, kështu që nuk do të keni pse të vuani për peshkun tuaj. Dhe nëse kjo nuk do të ishte e mjaftueshme, paraqesin një larmi mahnitëse figurash, kryesisht ndër më klasiket (zhytësit, arkat e thesarit, anijet e fundosura, helmetat e zhytësve, rrënojat, ndërtesat orientale, Budat ...) tek ato më imagjinative (Stonehenge, ananasi i SpongeBob-it, një Star Wars AT-AT, vullkanet, kërpudhat, kafkat ...).

Letër dekorative

Nëse doni t'i jepni akuariumit tuaj pak thellësi, sfondet janë një zgjidhje. Ato në fakt nuk janë pikturuar, por ato janë një fotografi e shtypur, zakonisht në letër ngjitëse, që mund ta ngjisni në pjesën e pasme të akuariumit (padyshim nga jashtë). Shumica dërrmuese kanë formën e një shtrati të detit, edhe pse mund të gjeni edhe më origjinale me pyje, ujëvara ... Edhe nëse nuk gjeni ndonjë fotografi që ju pëlqen, mund të zgjidhni të printoni një. Rekomandohet shumë që në këtë rast ta petëzoni, pasi, edhe nëse është jashtë ujit, përfundimisht do të laget.

Çfarë nuk duhet të vendosni në një akuarium

Gurët janë një klasik i dekorimit

Ka një seri materialesh që nuk këshillohet të vendosni në ujë, siç do të shohim më poshtë, dhe që të tundoheni të zhyteni. Për shembull:

Koral

Korali është i bukur, por zakonisht është e mbushur me toksina dhe baktere që mund të shkatërrojë ekosistemin tuaj detar. Për më tepër, korali i vdekur ka një ngjyrë të shurdhër dhe një gjë mjaft të shëmtuar, të varfër, kështu që gjithmonë do të jetë më e këshillueshme të zgjedhësh një opsion artificial, por më të ftohtë dhe të këndshëm për syrin.

Elemente natyrore të patrajtuara

Përpara ju kemi dhënë disa ide për trajtimin e trungjeve dhe gurëve natyralë që dëshironi të shtoni në ujë. Megjithatë, nëse nuk jeni të sigurt dhe jeni fillestar në këtë fushë, më mirë shkoni për gurë dhe shkopinj artificialë.

Dekorime të papërgatitura

Një indian plastik mund të jetë shumë i adhurueshëm në akuariumin tuaj, por duhet të jeni të vetëdijshëm se nuk është një dekoratë e trajtuar për t'u zhytur në ujë, kështu që mund të jetë toksike për peshqit dhe bimët tuajaMe E njëjta gjë ndodh me "dekorimet" e tjera që nuk i keni trajtuar ose që nuk janë menduar si të tilla, për shembull, monedha, minerale, xham të lyer ...

Si të pastroni dekorimet

Peshku noton midis bimëve në akuariumin tuaj

Herë pas here, siç është e qartë, do të duhet të pastroni dekorimet që keni në akuariumin tuaj. Për atë:

 • Së pari, alga të pastra dhe bimë artificiale që keni në akuarium pa hequr ujin dhe me një furçë. Mos jini shumë të ashpër nëse nuk doni t'i ngarkoni ato.
 • pastaj, pastroni zhavorrin nga poshtë me një vakum zhavorriMe Me këtë metodë jo vetëm që do të pastroni gurët, por gjithashtu do të jeni në gjendje ta përdorni atë për të ndryshuar ose rimbushur ujin.
 • Nga rruga, nëse pastroni dekorimet brenda, mos përdorni një furçë shumë të fortë nëse nuk doni të gërvishtni figurinat.

Edhe nëse janë disa hapa shumë të thjeshtë, e vërteta është se është një nga gjërat më të mundimshme kur bëhet fjalë për mirëmbajtjen e akuariumit, por shumë e rëndësishme për të ruajtur higjienën e mirë.

Këshilla dekorative

Sfond guri

Më në fund çfarë akuariumi juaj është i ftohtë ose si një shkrirje me një mijë gjëra në të cilat peshqit as që shihen nuk varet vetëm nga paratë që kemi shpenzuar ose nga sasia e figurinave që vendosim. Për shembull:

 • Konsideroni hapësirë çfarë keni dhe çfarë doni të vendosni (bimë artificiale ose natyrore, figura ...)
 • Nëse është një ekosistemi detar, një temë e oqeanit do të jetë më e mirë, ndërsa nëse është ujë i ëmbël, një lumë.
 • Mendoni se çfarë lloj zhavorr ose rërë i përshtatet peshkut tuaj.
 • Mos vendosni shumë sende së bashku nëse nuk doni të stresoni peshkun tuaj ose të keni një akuarium tepër të plotë. Bimët natyrore gjithashtu kanë nevojë për më shumë hapësirë.
 • Konsideron shtoni ndonjë element me vrima ku peshku mund të fshihet.
 • Një raport që funksionon shumë mirë është të zgjidhni të vendosni një pjesë e madhe në qendër dhe nja dy më të vogla në skajet.
 • Herë pas here është Rekomandohet që të lëvizni figurinat dhe dekorimet në fund të akuariumit (padyshim kjo nuk vlen për bimët natyrore) për të dhënë shumëllojshmëri për veten dhe peshkun tuaj.

Shpresojmë që këto ide për të dekoruar një akuarium kanë shërbyer si një udhëzues për ta bërë tuajin vërtet të lezetshëm. Na tregoni, a keni dekoruar ndonjëherë një akuarium apo ndiheni të humbur? Jeni më shumë bimë natyrale apo artificiale? A ka një dekoratë që ju pëlqen veçanërisht?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.