Петелска риба

Петел риба во морето

Во денешниот напис ќе знаеме во длабочина морски вид наречен Петелска риба. Таа е една од најмоќните риби во морето и е привлечна како предизвик за спортски риболов. Имајќи толку многу сила, прилично е тешко да се лови риба ако не сте вешти или вешти со прачката. Затоа, како начин да се тестира, оваа риба е доста риба. Неговото научно име е Lepidorhombus boscii.

Покрај одличната цврстина и привлечноста како риба за риболов, во оваа статија можете да дознаете и за нејзината биологија, карактеристиките, однесувањето итн. Дали сакате да дознаете повеќе за петелската риба? Треба само да продолжите да читате.

клучните карактеристики

Карактеристики на петелска риба

Како и со весла риба Има прилично големо тело што го прави совршен за риболов. Тешко е околу 80 килограми и има големина на тело од 3 метри. Овој одличен примерок е доста баран, иако е точно дека овие мерки се прилично варијабилни. Во зависност од областа на дистрибуција каде е, таа ќе биде поголема или помала.

Телото е генерално долго и големо со посебна карактеристика. И тој е компресиран во предниот дел. Неговата глава е долга, а грбот е доста силен и аголен. Устата има коси форма и е обележана со линија што поминува низ двете очи вертикално.

Влегувајќи во нејзината уста, наоѓаме вилица која има мали заби кои излегуваат надвор и имаат 18 жабри рекери на долната страна од вилицата. Во горниот жабрир лак има 12 од овие брашиспини.

Што се однесува до бојата, таа претставува синкаво сива нијанса измешана со нијанса на сребро по целото тело. Дамките на грбот и на муцката го прават тоа да се разликува уште полесно. Има 2 ребра кои одат од грбната перка и се протегаат до аналната перка, а другата од 'рбетот до крајот на опашката.

Опсег и живеалиште

рекреативен риболов на петел

Овој вид го дели живеалиштето со риба од лимон. Обично може да се види во живеалиштата во близина на крајбрежните области. Тој секогаш бара да се насели во близина на гребените за да побара засолниште во областите со повеќе песок. Додека оваа риба се засолнува во областите со повеќе песок, рибата со лимон ве придружува да бидете на морското дно.

Во некои прилики беше пронајдено утврдено на некои краеви на плажи, утоки, па дури и лагуни. Кога се уште се малолетници и не се целосно развиени, тие можат да живеат во плитки води без проблеми.

Времето во годината кога најчесто се гледа и неговиот риболов е во месеците јуни до септември. Благодарение на вештите движења што може да ги направи, може да се види на места како што се речни усти, постудени места и области со силни бранови.

Хранење и размножување на петелска риба

репродукција на риби од петел

Петелските риби имаат голема брзина кога се движат преку морското дно. Благодарение на неговата ловечка способност можат да се хранат со различни риби со различна големина меѓу кои наоѓаме бик или бакарна риба.

Прилично важна curубопитност е тоа што ако овие риби се во моменти кога стапката на лов е помала и тие почнуваат да бидат разуздани, тие завршуваат на канибализам. Тие ја надополнуваат својата диета со примероци од ист вид покрај злоупотреба на сардини и риби кои, кои упорно ги бркаат сè додека не бидат фатени и изедени.

Парењето се одвива помеѓу месеците јули до крајот на февруари. Тоа е време кога репродукцијата е на својот врв. Несењето јајца може да се случи на повеќе начини. Едниот е во времето од крајот на август до ноември. Вториот е од февруари до април. Ова време зависи од моментот во кој се случило парење и откако ќе помине времето на формирање на јајца.

Оплодувањето на петелската риба е надворешно. Како и повеќето од неговите видови, тој мрести во поплитките области бидејќи се чувствуваат позаштитени. Тие генерално бараат места поблизу до брегот каде што има помала длабочина. СРЈот што излегува од јајцата има совршена симетрија и се сместува близу до површината додека не достигне зрелост.

Како што се развиваат, тие претрпуваат низа трансформации. Аспектот станува различен и постепено ја губи таа симетрија спомената погоре. Кога ќе реши да оди на морското дно, тоа го прави за да се утврди за период од најмалку две години.

Петелски риболов риболов

Петелска риба

Овие риби се многу успешни во светот на спортскиот риболов. Она што рибарите најмногу го бараат е тој тежок предизвик за надминување и тоа ги тера да ја докажат својата способност во риболов. Најголемата количина на стапка на риболов за ова животно се јавува во месеците март и април, кога тие не се во целосна репродукција.

Комерцијалниот риболов за продажба на нивното месо е завршен користејќи техника на лизгање длабоко помеѓу 100 и 500 метри. Маркетингот се зголемуваше кога стана познат по својот спортски риболов. Најмалите примероци што биле риболовени се со големина од 25 см. Друга техника што се користи за нејзино фаќање е долгата линија. Сосема е важно областите каде што има поголем бум за неговиот риболов да бидат подготвени да го намалат влијанието врз животната средина што го предизвикува.

Областите што одговараат на Северен Атлантик се оние во кои било можно да се фатат огромни примероци со должина од 140 см. Сепак, во Средоземното Море има и други примероци со помала големина. Областите каде најмногу се ловат рибите се наоѓаат во Кадискиот Залив, Кантабриското Море и Северозападниот дел.

Проблемот што се јавува како и секогаш кај овој вид тралинг е што други видови риби се наоѓаат кога целта е петелска риба. Покрај тоа, таа ја уништува морската морфологија и видовите алги.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за оваа позната риба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Уго Јев dijo

    Здраво, многу добар извештај. Само означете грешка. Научното име е Nematistius pectoralis.