Каравел медуза

Убод од медуза

Светот на медуза е полн со iosубопитства и навистина спектакуларни видови. По внимателно гледање и анализирање на бесмртна медузаДенес влегуваме целосно со уште еден многу познат и импресивен примерок. Станува збор за каравел медуза. Познато е и под името лоша вода иако се смета за лажна медуза. Тоа навистина е хидрозоа (водна змија) и залак е доста опасен.

Во оваа статија ќе ги откриеме сите тајни на каравелната медуза што кажува кои се нејзините карактеристики, начин на живот и што треба да направите во случај да ве касне овој вид.

клучните карактеристики

полипи

Неговото научно име е Physalia physalis. Тоа е вид на сифонофор хидрозоан кој припаѓа на семејството Physaliidae. Една од карактеристиките што го претставуваат овој тип на животни е тоа неговото тело е колонијално и не е индивидуално. Односно, има тело кое е формирано од соединување на бројни живи суштества кои соработуваат едни со други, а не од една индивидуа. Тоа е медуза која прилично добро се движи низ топлите води, па затоа често можеме да ја видиме во близина на одредени брегови. Ова ја зголемува опасноста од каснувања кај капачите.

Пипците обично се долги 1 метар, иако се пронајдени примероци кои можат да бидат долги и до 3 метри. Она што го прави опасно е тоа што има убодна материја што е способна да парализира голема риба. Ова значи дека човечкото суштество кое е искасано ќе претрпи сериозни последици. Припаѓаат на редот на книдаријаните, има книдоцити. Ова се неговите токсини способни да го трујат секој што ќе се најде пред него. Тоа е протеински отров кој има потенцијал да го парализира својот плен.

За да го нападне пленот, тој се обвиткува околу нив и ги заробува со своите долги пипала исполнети со отров. Едниот дел од неговото тело лебди на морската површина, додека другиот дел е потопен гледајќи каков е можно плен. Кога одат во големи групи, тие се чувствуваат позаштитени отколку во помалите заедници. Тие формираат заедници способни да достигнат речиси илјада примероци, така што ордата од овие медузи се навистина опасни.

Постојат само неколку видови кои се имуни на неговиот отров, како што е кловн риба и рибата каравела. Овие не преземаат штета кога се фатени меѓу пипалата.

Habивеалиште и дистрибуција

Отровна медуза од каравел

Каравел медузата не е добар во пливање во ладни води, туку во области со тропска клима каде што температурите на водата се потопли. Од друга страна, може да се стори добро во поумерена клима, но помалку е веројатно дека ќе има поголем број копии континуирано.

Областа каде што се концентрирани повеќето од индивидуите е во Тихиот океан. Доста голема популација е забележана и во некои специфични области на Атлантикот и други, но многу помали, во Индискиот Океан. Тие исто така пристигнаа во Шпанија и најдовме бројни случаи во кои е забележано во Средоземното Море. Знаеме дека ова може да биде проблем за bубовник. Затоа, подоцна, ќе видиме што треба да направиме пред залак.

Хранење на каравел медуза

Каравел медуза

За да се храни, оваа медуза го парализира својот плен со отровот што го испушта од пипалата и ги јаде преку гастричната празнина. Тие исто така јадат ларви од зоопланктон и крил. Медузите кои се веќе возрасни можат внесување ракчиња, ракчиња, ракови, риби и јајца од други видови. Ако храната е оскудна, тие можат да јадат друга медуза.

Овие медузи немаат респираторен орган или апарат. Неговото дишење е плитко. Тие го прават ова со пасивна дифузија на гасови помеѓу водата и вашето тело преку кожата. Благодарение на оваа размена на гасови може да дише.

Репродукција

Хидрозоан

Каравелската медуза ги одделува двата пола, односно се двоучни. За време на нивната репродуктивна фаза, тие често ослободуваат сперма и јајца во водата.. Тука се случува оплодување. Исто така, може да се случи спермата да ги оплоди јајцата во внатрешниот дел од телото на медузата.

Нормално, во зависност од условите на животната средина и нејзините карактеристики, очекуваното траење на животот на оваа медуза е прилично ниско. Тие обично достигнуваат само 6 месеци од животот. Иако се далеку од брегот, постојат некои морски струи што можат да ги одвлечат на истото и да им наштетат на капачите.

Овие медузи не се кралеви на морето, но имаат и свои предатори. Меѓу нив наоѓаме желка од грло, сокола, морска голтка, сончева риба и ќебето од октопод. Некои лосос и сабјарка исто така понекогаш ги јадат.

Што прави тој со убодот на каравел медузата

Каснувањето од овој хидрозоан е многу болно и досега не е пронајден ефикасен третман. Во моментов тоа се става во прилог Обидете се да го третирате залак со сув мраз од -78 степени. Во овие случаи, најдоброто е превенција. Постои апликација наречена инфомедуказа која ви ги покажува мапите со најголема фреквенција на медуза и нивната концентрација. На овој начин, подобро е да не се бањаме или подобро да ги следиме водите низ кои се бањаме. Ако забележите еден, најдоброто нешто што треба да направите е да излезете од вода и да не одите понатаму.

Иако многу луѓе го прават тоа, Не е индицирано да се користи оцет, амонијак или урина за третман на медуза. Ако болката не се намали по неговата примена со морска вода и по отстранување на пипалата, најдобро е да отидете на лекар што е можно поскоро. Секогаш треба да има стражари на плажа и примарни третмани. Затоа, подобро е да одите за да имате добар преглед.

Како што можете да видите, постојат животни кои се многу опасни за луѓето. Иако не се природно на бреговите, многу океански струи ги носат. Покрај тоа, со глобалното затоплување, водите што беа ладни порано сега се подносливи за нив.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.