Кога да се хранат рибите

Кога да се хранат рибите

Рибите се животни кои тие не бараат храна И, ако не погледнете во аквариумот, откако ќе се навикнете да го гледате како нешто друго во куќата, може да дојде ден кога ќе заборавите да ја нахраните рибата и не знаете дали е добар или лош.

Да ја кажам вистината, да не им дадете еден ден или два да јадат не е баш лошо затоа што рибите се држат (иако треба да бидете претпазливи затоа што можат да се нападнат едни со други ако се гладни и на крај изгубат некои). Сепак, можеби хранењето на рибите е нешто што не треба да следите строг распоред.

Риба обично јадете во различно време од денот. Постојат оние кои им даваат храна неколку пати (научете тука како да се подготват домашна храна за риби) но други го фрлаат само еднаш на ден затоа што знаат дека храната останува на земја и потоа ја јадат малку по малку.

Да се ​​потсетиме кога да го нахраниме, најдоброто нешто што треба да се направи е ставете ја таа активност во нешто што го правите секој ден. На пример, пред да одите на работа или по училиште, ако децата се оние кои ги хранат рибите. Правењето тоа од ден на ден станува навика и полесно е да се запамети да ги храните.

Кое време е најдобро?

Да ја кажам вистината нема точно време, иако според моето искуство ќе ти кажам дека, ноќе, тие обично не јадат многу а помалку ако нема светлина. Тие претпочитаат да чекаат следното утро да јадат отколку навечер.

Прво нешто наутро (наутро) тие имаат тенденција да јадат побрзо (и со тоа да ја прават водата помалку валкана). Јас би препорачал во тоа време да избегнувате јадење храна подолго време во вода (на некои риби не им се допаѓа).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.