Рак од кокос

Слика - Фликр / Артур Чепмен

Денес ќе разговараме за еден вид рак познат како најголем во светот. Тоа е за кокосов рак. Неговото научно име е Баласт на Биргус. Иако се смета за најголема рак во светот, оваа изјава има некои нијанси. Најважната нијанса е што е најголема на копно бидејќи е поголема од јапонскиот гигантски рак и добро познатиот пајак. Разликата од претходната е во тоа што живее трајно на копно.

Во оваа статија ќе истражуваме во карактеристиките, начинот на живот, хранењето и размножувањето на кокосовиот рак.

клучните карактеристики

Рак од кокос

Овој рак припаѓа на семејството на членконоги и е тесно поврзан со пустиник како што е дискутирано подолу. Неговите iousубопитни мерења предизвикаа многу научници да го опишат како вистинско чудовиште. Првата карактеристика што најмногу се истакнува е огромната големина. Тој е способен да тежи до 4 килограми и да има максимална должина од скоро еден метар. Ова го прави да стане најголемиот и најстрашниот рак на светот.

Со овие огромни димензии, на овој рак му требаат големи дини на предните нозе и страшни канџи кои служат да извршат сила на дробење врз својот плен. Овие канџи имаат сила на дробење или слична на онаа на многу други предатори кои ловат со гризење.

Иако разгледав еден вид рак на копно, првите почетоци во животот на ова животно се одвиваат во морето, како што се случува со други ракови. Кокосовите дрвја се само ситни ларви кои минуваат низ океанските струи во текот на нивниот прв месец од животот. Како што се развиваат, тие излегуваат некое време од дното на морето за да бараат вид на школка што може да ја направи нивна подвижна куќа. Ова е причината зошто претходно споменав дека многу личи на рак на пустиник.

Овој фосилен убиец, кој потекнува од создавање на сопствено живеалиште и промена од водно живеалиште во копнено, се должи на уникатниот орган наречен гранки на белите дробови, кој се развил низ целата еволуција и е на половина пат помеѓу жабри и бели дробови. Како рак на кокос расте на копно, тој се движи од една во друга понча, исто како што работи ракот на пустиникот.

Диета со рак од кокос

Јачина на рак од кокос

Исхраната на без'рбетници кои се во опасност од истребување не е само кокос, како што може да се погоди. Точно е дека кокосот е главниот дел од исхраната на раковите, па оттука и нивното заедничко име. За да се достигне оваа огромна големина, ракот од кокос мора да јаде скоро сè. Нивните потреби за храна достигнуваат до таква точка што се во состојба да се свртат кон мрши за да ги задоволат своите потреби.

Тие се развиваат многу бавно и не достигнуваат репродуктивна зрелост додека не наполнат 6 години. Но, сепак, Ова е така затоа што животниот век на ова животно може да достигне 30 и 40 години.

Диетата се базира главно на секаков вид органска материја што може да се најде на патот. Распаѓање на овошје, лисја, јајца од желка, па дури и трупови на други животни. Овој вид на хранење го прави не многу тешко развивањето и затоа ја достигнува оваа огромна големина. Научниците успеаја да документираат дека на некои острови каде нивната главна храна, кокос, ова би биле кокосови ракови, тие станале еден вид грабливо рак. Тоа е затоа што е способно да нападне кое било друго животно што му е на дофат.

За да го направите ова, ги користи своите големи канџи и предните нозе за да напаѓа животни како што се пилиња, мачки, стаорци или кое било друго животно до кое може да стигне со своите канџи. Како што знаеме, отворање кокос не е лесна задача. Сепак, овие животни немаат потешкотии да го отворат ова тврдо овошје. Кога ќе најдат кокос, треба само да ја користат предната клешта за да го распарчат и да го отстранат целиот влакнест премаз.

За да се најде храна, овој рак е помош на одличното чувство за мирис и неговите моќни антени кои служат за лоцирање на храна дури и ако се најде на големи растојанија. Тие обично јадат ноќе и остануваат цел ден криејќи се во мали камени пештери или често копаат свои дупчиња за да се заштитат од другите предатори. Предаторите кои најмногу влијаат на популацијата на ракови од кокос се луѓе.

Загрозен рак од кокос

Храна од кокосово дрво

Населението на овие животни никогаш не било проучено во целост. Поради ова или не, целосно е познато колку примероци постојат вкупно. Меѓународната унија за зачувување на природата (IUCN) го класифицираше како слаб според податоците. Најновите студии откриваат дека популацијата на овие ракови сериозно опаднала. Ова намалување на популацијата се должи на различни фактори, како што можеме да најдеме прекумерна експлоатација и недостаток на законска регулатива од страна на владите за заштита на овие ресурси.

Како што се зголемува човечката популација, а домашните животни се инкорпорирани во повеќето острови, во синџирот на исхрана има промени во однесувањето, хранењето и моделите на грабливки. Покрај тоа, ова зголемување на човечката популација генерираше поголема потрошувачка на кокосов рак за неговото вкусно месо. Ова месо е високо ценето кај жителите на островите и тие имаат големо социо-културно значење.

Побарувачката за ракови се зголеми неверојатно, така што популацијата драстично се намалува. Постои студија од 1989 година која открива дека на островите каде што се наоѓа оваа рак, просечно се ловат по 24 ракови месечно. Како што можете да си замислите, за еден вид од овој тип 24 копии месечно се необичен број. Ова би било еквивалентно на годишен лов на околу 49.824 ракови што се дистрибуираат помеѓу локалната потрошувачка и извозот. во другите области на светот, главно во Нов Зеланд.

Тие мирисаат да знаат повеќе за кокосовиот рак и неговиот контекст да бидат во опасност од истребување.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.