Паразити во тетра

паразити

на најважните патологии што може да страда тетра рибите се паразити. Особено паразитот познат како Pleistophora hyphessobryconis. Тоа е болест која влијае на органот за варење на рибата. Овој паразит ретко влијае на другите видови кои живеат во аквариумот. Тие се специфични паразити кои главно влијаат на тетра.

Сепак, може да се случи оваа патологија, иако е директно поврзана со тетра, има и други видови на Харациди и циприниди кои развиваат слични болести иако одговорниот паразит е различен во секој случај.


Патологија

Ако зборуваме за лесна состојба, тешко ќе забележиме нешто абнормално во рибите. Зборуваме за хронична инфекција кога предизвикуваат промена на бојата, особено во црвените ленти на неоните. Симптомите се непостојано пливање, искривување на 'рбетот, слабост и гниење на бактериите на перките како резултат на губење на одбраната.

Бидејќи станува збор за патологија која започнува од дигестивниот систем, ова предизвикува а постепено намалување на енергетските ресурси и одбрана како последица на тоа е појавата на повеќе бактериски патологии и инфекции. Препорачливо е рибите кои се заразени да се отстранат во друг аквариум. Бидејќи спорите на овие паразити можат да преживеат некое време во аквариумот каде што била заразената риба.

Tratamiento

Лекувањето на паразитот Плеистофора не е целосно ефикасно. Може да се третира со соединенија познати како фуразолидон. Иако нема многу препораки дека е ефикасен против овој паразит. Но, тоа е ефикасно во избегнување на несакани ефекти.

Најефективен е карантинот на заразената тетра. На се препорачува употреба на гермицидни светилки за фаза на пливање без паразити, но не и за внатрешни инфекции. Тие претежно имаат многу висока стапка на смртност. Бидете многу внимателни кога можат да умрат и да не останат во аквариумот бидејќи останатата риба може да се зарази.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.