Погледнуваме во ракот на Јети

Рак на Јети

Денес да им дадеме пресврт на видовите на animales за кои обично зборуваме, и ајде да коментираме денес за еден вид рак се смета за многу убава. Причините не недостасуваат, бидејќи штом ќе го видите ќе сфатите дека е еден од нај theубопитните и најубавите видови што ќе ги најдеме.

Ракот Јети ги изненадува сите што го познаваат. Пред сè, поради неговиот изглед. Да започнеме со разговор за некои од неговите најосновни карактеристики. И, тоа е дека ракот на Јети живее во јужниот дел на Тихиот океан, на растојание од приближно 2.300 метри длабоко.

Она што го прави највпечатливо е неговото изглед, како што веќе рековме. И, тоа е дека видот е покриен со ткаенина слична на пердувите од бела свила. Покрај тоа, нејзината големина е обично приближно 15 сантиметри во должина, така што би можеле да кажеме дека станува збор за рак со повеќе или помалку интересна големина.

Карактеристиките на Кива хирзута тие се многу curубопитни. Idesивее во длабочините на Пацификот, каде што има некои течности што можат да бидат штетни за другите видови. Она што треба да го знаеме е дека канџите на ракот имаат филаментозна бактерија што спречува да биде во алкохолизирана состојба, давајќи му различни предности.

Ако ги земевме предвид вашите хранење, би можеле да кажеме дека е месојаден вид. Од друга страна, неодамнешното истражување потврди дека живеалиштето во кое живее е без светлина, што потврдува една од неговите нај itsубопитни карактеристики: тоа е слепо.

Знаеме многу за ракот на Јети. Но, исто така е точно дека сè уште има многу без да се знае точно. На овој начин, ќе биде потребно да истражи многу повеќе со цел да се разјаснат сите мистерии што го опкружуваат. Се разбира, сè уште мислиме дека станува збор за многу iousубопитен вид.

Повеќе информации - Рак на пајак
Фото - Викимедија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.