Тресење риба


El риба од ајкула, исто така познат под своето научно име Торпедо Очелата, припаѓа на семејството на стрингери бидејќи тие имаат некои типови на слични физички карактеристики. Оваа риба има доста посебна и посебна форма, бидејќи нејзиното тело е заоблено и многу густо, додека главата е рамна, пекторалните перки се големи и заоблени и се наоѓаат на секоја страна од нејзиното тело. На ист начин, нема анални перки, а нај curубопитно е што има орган на секоја страна од дисковите што е способен да произведува до 200 волти електрична енергија за секој што го игра.

Овој систем на генерација на електрични волти Освен што е моќна, таа е доста корисна бидејќи оваа риба ја користи за да се прехрани, затоа што и овозможува да ги парализира своите жртви и да се брани истовремено од оние животни кои се обидуваат да ги нападнат. Рибата од скрепи може да достигне должина од 60 сантиметри и тежина до 2 килограми. Неговата текстура на кожата е мазна, а бојата е генерално кафеава со некои бели дамки.

Општо, овие риби живеат на места каде длабочината е 5 и до 30 метри, каде што преовладуваат песок и тиња. Овие животни се карактеризираат главно со раѓање на своите млади наместо да положуваат јајца, како и другите видови ленти. Ако барате најдете ваков вид рибаТие генерално се наоѓаат на бреговите на Атлантскиот океан, на Медитеранот и на некои брегови на африканскиот континент. Запомнете дека овие животни се месојади, а нивната исхрана се базира главно на без'рбетни животни, ракови и други помали риби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.