Јава Мос

Јава мов

Денес ќе разговараме за растение кое многу се користи во аквариуми. Тоа е мов од Јава. Неговото научно име е Дубјан везикуларија и неговата тешкотија во грижата за тоа е мала. Припаѓа на семејството Хипнацеа и потекнува од југоисточна Азија.

Ако сакате да ги знаете сите карактеристики и потреби на ова растение во аквариум, ова е вашиот пост

клучните карактеристики

Карактеристики на мов од Java

Ова растение расте во побавните тропски водотеци на Јава Суматра, Борнео и околните архипелази. Преферира најсенди области и може да преживее на различни длабочини. Обично се гледа на бреговите на езерата и потоците.

Ако нејзиниот раст е оптимален и е во добра состојба, ова растение е способно да достигне големини такви што ќе го покриваат целиот аквариум. На почетокот му е тешко да порасне малку повеќе поради процесот на аклиматизација. Сепак, штом ќе се навикнат на аквариумското опкружување, нивната стапка на раст е прилично забрзана.

Тоа е растение за покривање со прилично густа лежиште и расте во форма на филаменти. Тие се прилично издолжени и покриени со многу мали спротивни зашилени лисја. Лисјата се испреплетуваат како лушпи и се преплетуваат со други стебла. Ова ја зголемува густината на растението и формира сунѓереста маса.

Оваа чудна структура ја прави соодветно место за поставување и развој на мали ларви на многу видови риби. Лисјата имаат големина околу 1,5 мм во ширина и 5 мм во должина, неправилно обликувани. Што се однесува до неговата боја, најчесто може да се види светло или интензивно зелено. Може да се забележат и нешто потемни тонови, но тоа не е вообичаено.

Барања за вашата плантажа

Риби околу Јава Мос

За ова растение да расте во оптимални услови, треба да се исполнат некои барања за време на фазата на садење. Не треба да се сади на подлога. Тие претпочитаат да се развиваат на украсни предмети што се поставени во аквариумите. Благодарение на ова, тоа ни нуди предност при изборот на соодветна подлога. Искоренувањето на растението лесно се постигнува со конец за шиење. Фабриката може да се "зашие" на додатоците на аквариумот.

Откако ќе се засади мов од Јава, со текот на деновите ќе се шири околу предметот на кој е фиксиран. Можеме да ја видиме еволуцијата на растението со набудување дека објектот е целосно покриен. Ако сакаме, можеме да го исечеме растението, така што ќе добие иста форма како предметниот предмет. За ова користиме ножици или директно со рацете. Ако го направиме правилно, може да се добие импресивен украс.

Од друга страна, ако сакаме да го поставиме растението директно на дното на аквариумот, можеме користете мали камења и држете ги на подлогата. Овој пат ќе треба да го „врземе“ за камењата така што ќе ги покрие целосно.

Потребни се Java мов

Детал за филаментозни лисја

На ова растение му требаат некои фактори за да може да биде точен. Првиот е осветлување. Бидејќи претпочита сенка во своето природно живеалиште, тука нема да биде поинаку. Претпочита засенчени места или со вештачко осветлување засновано на цевки кои имаат корист од фотосинтезата. Ако осветлувањето е претерано, тоа може да му наштети на неговото здравје и да предизвика зелени алги да растат на неа и да ги задушат.

Неговата специјална морфологија се потпира на инвазија од тепих или филаментозни алги, кои е тешко да се контролираат и искоренат. Во случај да имаме инвазија на алги, мора да ги отстраниме пред да ја удават нашата мов. За ова не треба да користите производи од алгациди, бидејќи тие можат да влијаат на развојот на самата мов. Идеално е да се отстранат најпогодените делови за да не се заразат останатите.

Кога рибите вршат нужда, тие акумулираат нечистотија во аквариумот. Ова ја расипува сценографијата произведена од алгите и растенијата во позадина. Понатаму, ова растение тешко е да се поправи со сифонирање. Ова е затоа што депресијата што се создава со екстракција на валканиот слој ги влече филаментите на растението.

Ако не се исече кога е голем, неговата текстура налик на конец може да предизвика затнување на филтрите. За да го направите ова, најсоодветно е да го исечете, така што ќе се здобијат со обликот на предметот на кој е зашиен.

Во однос на условите за вода, Потребни ви се температури помеѓу 18 и 26 степени. На овој начин наликува на температури во кои живее во своето природно живеалиште. За да го воведете ова растение со риба, мора да земете предвид дека температурниот опсег е компатибилен. PH вредноста на водата треба да биде помеѓу 6,5 и 8, а цврстината помеѓу 10 и 12.

Репродукција на Дубјан везикуларија

Репродукција со исечоци

За репродукција на ова растение се користи техниката на сечење или вегетативна репродукција. За да го направите ова, неколку нишки се одделени од главната маса на мов. Таа мора да биде доволно голема и зрела за да може да се сади и одгледува.

Може да се пресади во ист или друг аквариум, во зависност од потребата. Сечењето може да се постави околу објект како што е мајчиното растение или во песок во близина на некоја карпа што ќе ја користите за виткање. Важно е водата каде што е повторно засадена да не е нова, и треба малку пониска концентрација на хлор. Во спротивно, може да умре во првите денови по повторното садење.

Јава мов расте многу добро на кокосовите лушпи, фосилни шуми и вулкански карпи. Ова може да му даде на нашиот аквариум повеќе тропски допир. Покрај тоа, тоа е амфибиско растение кое може да го продолжи растот со вкоренување на појавени предмети.

Конечно, совет за оние кои сакаат да го имаат ова растение во своите аквариуми е дека, иако е лесно да се грижи, тоа може да ја отежне општата грижа за аквариумот. Ако сте нови во светот на аквариумите, подобро е да користите пластични растенија и да изберете риба со едноставна грижа. Откако ќе управувате со грижата, сега можете да се осмелите да воведете Java moss


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Лора Де Продажба dijo

    Многу добри информации.